Chirurgická oceľ

Fakty
316L oceľ je druh nehrdzavejúcej ocele, ktorá je využívaná v chirurgii a  v zdravotníctve. Jednoducho nie je možné aby sa na nich mohla vytvárať hrdza, hlavne na chirurgických nástrojoch alebo  implantátoch by boli pre pacienta veľmi nebezpečné. Chirurgická oceľ používaná v medicíne musí mať aj iné vlastnosti, nutné pre bezpečnosť pacienta a personálu. Oceľ musí byť dostatočne tvrdá, pevná a povrch hladký. Preto sa skladá prímeskov chrómu, niklu a prípadne mangánu. Aby mala chirurgická oceľ čo najlepšie vlastnosti, prechádza povrchovou úpravou. Cieľom je maximálne možné vyhladenie povrchu ocele a jej zbavenie nepatrných nerovností. PVD – Physical Vapour Deposition, fyzické plynové nanášanie odpareného materiálu. Týmto spôsobom sa chirurgická oceľ nielen vyhladí, ale môžeme tým i zmeniť jej povrchovú farbu. Nie je problém vytvoriť šperk s modrou, červenou či žltou oceľou. Tento odparený povlak potom preniká do pôvodného materiálu, teda ocele, a získava vlastnosti, ktoré žiadny bežne nanesený povlak nemá. Je mimoriadne odolný voči oteru, vysokej teplote a dokonca proti kyselinám.

Zaujímavosti
Šperky, piercingy a zdravotnícke náradie ako materiál používajú chirurgickú oceľ triedy 300. Konkrétne chirurgická oceľ určená na ozdobu ľudského tela nosí označenie 316L. Táto oceľ je jedna z najpevnejších a k tomu vyzerá veľmi dobre. Hovorí sa, že tato oceľ je zdravotnícky nezávadna pretože neobsahuje žiadny nikel. Veľa ľudí je v dnešnej dobe na nikel alergických, preto nemôžu nosiť strieborné šperky alebo piercingy, ktoré ho vo veľkom množstve obsahujú. Pravda je ale taká, že aj oceľ 316L obsahuje ten prvok. Síce len v tretinovom množstve než strieborné šperky, ale nie je možne aby robil problémy. Nikel je v oceli tak veľmi pevne viazaný, že sa drží vo vnútri a na povrch vôbec nepreniká. Tak väčšina ľudí môže šperky z chirurgickej ocele bez problémov nosiť. Problémy môžu mať len ľudia veľmi silne alergickí na nikel.

Zákony
Európska únia prísne reguluje výrobu a používané predmetov s obsahom niklu. Normálne výrobok z chirurgickej ocele 316L na území EU by bol prísne zakázaný, ale pravé kvôli jej vlastnostiam zabraňujúcim prieniku niklu von, dostala výnimku. No pokiaľ ide o piercingy, môže sa používať len na výmenu starých piercingov, do už vyhojených dierok . Prvé nastreľovanie piercingov z chirurgickej ocele je v Únii zakázané. Predsa len, piercing je už vážnejší zásah do tela. Na druhej strane v USA takéto obmedzenie pre piercerov neexistuje.

Starostlivosť
Šperky z chirurgickej ocele sú odolné proti poškodeniu, lebo ich povrch je veľmi hladko upravený a nečistoty sa na ňom skoro vôbec neudržujú. Preto nie je potrebné ho často čistiť vazelínou, alebo prípravkami na šperky.

Ako uchovať lesk Vášho šperku?
* dať ho pod tečúcu teplu vodu a namydliť

* úplné opláchnuť
* osušiť utierkou z jemného materiálu a naspäť si ho založiť
* pri náušniciach a piercingoch časti, ktoré zasahujú do tela odporúčame vydezinfikovať

Ako predlžiť životnosť Vášho šperku?
* vyhýbajte sa silným chemickým prostriedkom
* dávajte dole pri kúpaní
* nelakujte lakom na vlasy a nestriekajte parfumom priamo na šperk
* keď má šperk vsadený zirkón, tak v týchto miestach zvýšte pozornosť pri čistení
* pozor na mechanické poškodenia, aj keď je to veľmi odolný kov poškrabať sa dá.

Na zaver
Najväčší boom zaznamenali šperky z chirurgickej ocele ako náhrada zlata a striebra. Môžete si kúpiť krásne uhladený a ligotavý šperk, ktorý bude síce o niečo ťažší ako by bol jeho zlatý či strieborný náprotivok, no je podstatne lacnejší a odolnejší. Pritom sa zlatu či striebru mimoriadne podobá, ale má veľa vlastností k dobru. Zrejme nebol ďaleko od pravdy človek, asi obchodník, ktorý povedal, že chirurgická oceľ je materiálom nového tisícročia. 

Vaše Stella Šperky s láskou k oceľovým šperkom.